Retener (eng. retainer) je prava pomoč pri ohranitvi doseženega rezultata po odstranitvi ortodontskega aparata in zadnji korak ortodontskega zdravljenja.
To pomeni, da se skrb za zobe ne zaključi z odstranitvijo ortodontskega aparata.
Zakaj je treba nositi retener?
Ortodontsko zdravljenje vključuje dve fazi:
- aktivna faza – obdobje, v katerem pacient nosi aparat od dneva njegove namestitve na zobe do zadnjega dneva zdravljenja (trajanje zdravljenja se pri vsakem pacientu razlikuje in je odvisno od anomalije in vrste zobnega aparata);
- retencijska faza – po odstranitvi aparata se za pacienta izdelajo individualni retenerji, ki jih mora ta zaradi ohranitve zob v pravilnem položaju nositi določen čas.
Kaj dejansko je retener?
Retener je ortodontski pripomoček, ki se nosi v retencijski fazi, po zaključeni aktivni fazi zdravljenja z zobnim aparatom. Na zobe se namesti najpogosteje na dan odstranitve zobnega aparata, da bi zobe ohranili v pravilnem zaporedju, doseženem med zdravljenjem.
Ortodonti se poslužujemo retenerjev zato, da preprečimo normalen biološki pojav, ki zobe po aktivnem zdravljenju pomika v smeri prvotnega stanja. Seveda se pomikom zob v prvoten položaj, po toliko vloženega truda, časa in denarja vsekakor želimo izogniti.
Retener je treba po nošenju ortodontskega aparata nositi ne glede na to, ali je pacient pred tem nosil fiksni, snemljiv ali prozorni zobni aparat.
Dve vrsti retenerjev: prozorni (snemljiv) in žični (fiksni)
V dogovoru z vami vam bo ortodont predlagal optimalno izbiro retenerja, ki je odvisna tudi od vašega življenjskega sloga.
Retener – žični
Žični retener je fiksni retener, izdelan iz kovinske žice, ki se s kompozitom nalepi z notranje strani zob (običajno na spodnji čeljusti) in se v tem položaju nosi podnevi in ponoči. Ker se ne vidi, ne predstavlja estetske težave. Žica sledi ustvarjenemu pravilnemu zobnemu loku in z retencijskim delovanjem preprečuje premikanje zob. Fiksnega retenerja pacient ne more odstraniti.
Prednost
Nošenje fiksnega retenerja predstavlja za paciente pasivno fazo, saj jim ni treba razmišljati o nošenju in namestitvi retenerja ali o tem, da bi ga izgubili ali pozabili vzeti s sabo (npr. poleti na morje, pozimi na smučanje, v šolo, službo itd.).
Pomanjkljivost
Žica lahko poči. Hrana se lahko zatakne pod žico, kar oteži higieno ust, zaradi česar se lahko poveča možnost nastanka kariesa z notranje strani zob.
Retener – opornica
Prozorni retener je snemljiv retener v obliki individualne opornice za zobe, izdelane na podlagi zobnega odtisa po zaključenem ortodontskem zdravljenju.
Prednost
Omogoča enostavno ohranjanje oralne higiene, saj ga lahko pred umivanjem zob odstranite. Je diskreten (nevpadljiv) in enostaven za uporabo. Ponoči ga lahko uporabite kot zaščito pred bruksizmom (nezavednim škripanjem in stiskanjem zob med spanjem, ki lahko poškoduje zobe).
Naši pacienti, ki so nosili Invisalign so se navadili na prozorne opornice (clear alignerje) za popravljanje stanja zob – na odstranjevanje in nošenje – zato pri njih uporaba retenerja ne predstavlja nobene težave, kar zadeva discipliniranost, saj pri tem blestijo. Prav zato se najpogosteje odločijo prav za prozorni snemljiv retener.
Pomanjkljivosti
Potrebna je močna volja pacientov, posebej tistih, ki so prej nosili fiksni aparat. Za paciente gre za aktivno fazo, saj morajo ti retener sami nameščati/odstranjevati in paziti, da ga ne izgubijo ali pozabijo nositi dovolj dolgo.

retener po ortodontskem zdravljenju s fiksnim aparatom – Ortodent
Kombinirana retencija
Pri kombinirani retenciji, za katero se najpogosteje odločimo pri povečanem tveganju za recidiv (pomik zob v stari položaje), kombiniramo oba retenerja:
- fiksnega in
- snemljivega.
Prednost
V primeru izgube prozornega, snemljivega retenerja (opornice) ali zloma žice fiksnega, je drugi retener dodatno zagotovilo, da se zobje do obiska ortodonta in izdelave novega retenerja ne bodo začeli premikati.
Retencijska faza ortodontskega zdravljenja
Retencijska faza sledi aktivni fazi nošenja nosilcev ali Invisaligna. Po odstranitvi aparata so zobje zelo občutljivi in nagnjeni k vrnitvi v stanje na začetku zdravljenja, saj so tkivo in kosti med aktivnim ortodontskim zdravljenjem še ni popolnoma popcelilo in stabiliziralo.
Da bi se izognili vrnitvi v staro stanje, uporabimo retener, ki zobe ohrani v doseženem položaju. Tako se bodo obzobna tkiva med retencijsko fazo zahvaljujoč retenerju okrepilo in v prihodnje ne bo dovolilo premikov zob.
Kako dolgo se nosi retener?
Trajanje je odvisno od pacienta in zahtevnosti korigirane anomalije. Ortodont vam bo priporočil časovno trajanje glede na vaš primer.
Fiksni retener deluje ves dan in se zamenja, če žica poči.
Snemljiv retener
- Prva 2 do 3 mesece po zdravljenju se nosi ves dan in ponoč, torej 24 ur (odstrani se samo pred umivanjem zob, jedjo in pitjem).
- Po 6 mesecih se običajno nosi samo ponoči.
- Postopoma se čas nošenja zmanjša na samo 1 do 2 dni/noči v tednu.
POMEMBNO OPOZORILO!
Retener je dolgotrajna obveznost. Številni ga morajo nositi leta.
Če ne želite ali pozabite nositi retener dlje časa, boste naslednjič, ko ga boste namestili, opazili, da vas žuli ali se zobem ne prilega dobro. Gre za očiten znak, da so se zobje v vmesnem času premaknili.
NASVET!
Pomembno je, da takoj obiščete svojega ortodonta in takoj odpravite premikanje zob. Ker ste naredili korak nazaj, boste morda morali retener spet nositi ves dan ali pa vam bo moral ortodont izdelati novega; v najslabšem primeru boste morali spet nositi zobni aparat.
Če boste svoj retener nosili pravilno in redno ter ga dobro vzdrževali, vam ga ne bo treba menjati – če vam ne bo počil ali ga ne boste izgubili.
Kako vzdrževati retener in ohranjati oralno higieno?
Z retenerja je treba odstranjevati bakterije in nakopičene obloge.
Fiksni retener– temeljito ščetkanje zob in odstranjevanje ostalih, nakopičenih koščkov hrane pod žico.
Snemljiv retener:
- Občasno uporabite nežno milo in rezervno zobno ščetko z manjšo glavo, ki omogoča lažje in temeljitejše čiščenje.
- Umijte ga v hladni vodi, s ščetko in zobno pasto.
- Izogibajte se premočnemu ščetkanju, da ga ne poškodujete.
- Držite ga na dlani, da ga ne zlomite ali poškodujete.
- Retenerja ne hranite v vodi, ko ga ne nosite, saj se bo tako na njem nakopičil vodni kamen.
- Občasno ga pustite v raztopini za čiščenje protez, vodici za izpiranje ust ali alkoholni raztopini.
- Ne pustite ga v bližini virov visoke temperature, saj lahko zaradi tega spremeni obliko.

kontrolni pregledi v retencijski fazi ortodontije – retener, Ortodent
Odstranitev aparata ne pomeni tudi konca ortodontskega zdravljenja
Retener nosite skladno z navodili svojega ortodonta. Če boste samovoljno skrajšali čas nošenja, tvegate premikanje zob, saj čeljustna kost, v kateri so sidrane korenine zob, še ni popolnoma zgrajena.
Prav tako na premikanje zob po ortodontskem zdravljenju in njihovo nagnjenost k vrnitvi na začetni položaj poleg podporne kosti vpliva tudi premikanje mišic ustnic in jezika, ter žvečenje hrane. Prav zato je retener ključen dejavnik za ohranjanje uspeha ortodontskega zdravljenja.
Po znanstvenih ugotovitvah je za učvrstitev kosti potrebno vsaj eno leto po prenehanju nošenja aparata. Toliko časa je torej potrebnega, da se kost, dlesen, ustnice in lica in žvekalne in mimične mišice prilagodijo novonastali situaciji, zato je retener v tem obdobju glavna pomoč pacientov.
Priporočen čas nošenja retenerja se sčasoma skrajša na minimum, običajno pa ortodonti svetujejo, da ga nosite vso noč, dokler želite imeti ravne zobe. Za večino to pomeni samo eno – do konca življenja.
Če ste pod stresom ali pa imate bruksizem (škrtate ali škripate z zobmi med spanjem), boste z njim svoje zobe tudi zaščitili.
Glede na resnost anomalije je recidiv (premikanje zob) mogoč v manjši ali večji meri.
Redne kontrole pri ortodontu v retencijski fazi
V prvem letu nošenja retenerja se je treba redne kontrole udeležiti vsaj dvakrat, da lahko ortodont ugotovi, ali so zobje ostali na položaju, doseženem med zdravljenjem. Dejstvo je, da so zobje živ organ in se premikajo vse življenje.
Za razliko od ortodontskega aparata, ki popravlja položaj zob, retener zob ne premika, temveč jih ohranja na novem mestu.
V Ortodentu zelo veliko pozornosti namenjamo temu, da paciente poučimo o pomenu nošenja in čiščenja retenerja ter rednih kontrolnih, ortodontskih pregledih, da bi naredili vse, da zobe ohranimo v pravilnem nizu. Za vas izdelamo individualni retener.